''H EIKONA EINAI TO ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΜΑΤΙ ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥ AΝΘΡΩΠΟΥ''

E-MAIL:eikonoskopionews@gmail.com

Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2011

''ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ: ΠΟΡΤΟΧΕΛΙΑΚΟΣ-ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ ΕΡΜΗΣ 0-2''

Παρουσία 300 και πλέον θεατών οι οποίοι είχαν την τύχη να δουν ένα πολύ δυνατό αγώνα με δύο από τις καλύτερες ομάδες της Ερμιονίδας.
 Ένας αγώνας ντέρμπυ πού τα είχε όλα , δύναμη ,πάθος ένταση , δέκα κίτρινες  δύο κόκκινες κάρτες  και φυσικά δύο υπέροχα γκολ. Γενικά ήταν ένας αγώνας που φέρνει τον κόσμο στο γήπεδο.

Όμως χωρίς υπερβολή οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης στον σημερινό αγώνα έτρωγαν σίδερα και από την αρχή έδειξαν ποίος θα είναι το αφεντικό. Όσο και να ψάξουμε να βρούμε κάποιον ποδοσφαιριστή πού να διακρίθηκε περισσότερο από κάποιον άλλο δεν ήταν δυνατό.
Ο Πορτοχελιακός όπως δείχνει θα είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο τοπικό Αργολίδας για την άνοδο στο περιφερειακό  αφού διαθέτει  ένα αξιόλογο σύνολο με παίκτες έμπειρους .
Αναλυτικά ο αγώνας :
Στο 2 λεπτό σουτ του Ιουλιάνοφ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γκιόκα.
Στο 8 λεπτό σουτ του Δερμιτσάκη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαπουνά.
Στο 10 η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαπουνά σε σουτ του Μπούρα.
Στο 11 λεπτό κόρνερ από τον Κέλλυ η μπάλα έφτασε στο σημείο του πέναλτι όπου ο Δημητρουλόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαπουνά.
Στο 14 ο Σαπουνάς πρόλαβε και απόκρουσε πάνω από το κεφάλι του Κούση πριν γίνει απειλητικός.
Στο 20 λεπτό ο Μπούρας εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σαπουνά.
Στο 22 εκτέλεση φάουλ από τον Ivanov απέκρουσε ο Γκιόκας.
Στο 23 ο Κέλλυ εκτελεί κόρνερ ο Τζώρτζης παίρνει την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα φτάνει στον Κούση πού μέσα από την μικρή περιοχή κεραυνοβολεί τον Σαπουνά και κάνει το 0-1.
Στο 35 λεπτό ο Γκιόκας απέκρουσε σε κόρνερο σούτ του Μούκια.
Με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.
Και το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ευκαιρία για την Ενωση όταν στο 49 σουτ του Κέλλυ απόκρουσε ο Σαπουνάς.
Στο 50 Φάουλ –πάσα του Στάικου στον Κέλλυ σουτ του τελευταίου η μπάλα άουτ.
Στο 52 ο Γκιόκας έδιωξε σε κόρνερ σούτ του Ζαραφωνίτη.
Στο 60 σούτ του Ζαραφωνίτη η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 63 ψυχρολουσία για τον Πορτοχελιακό όταν ο Ντάκος αντικρίζει την κόκκινη κάρτα ( δεύτερη κίτρινη) σε αντιαθλητικό κτύπημα.
Στο 64 εκτέλεση φάουλ του Μπούρα και η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρια του Σαπουνά.
Στο 69 λεπτό ο Δερμιτζάκης δίνει την χαριστική βολή στον Πορτοχελιακό όταν μετά από πάσα του Στάικου με δυνατό σουτ «ανατίναξε» τα δίχτυα του Σαπουνά κάνοντας το 0-2 μέσα  σε αποθέωση.
Στο ίδιο λεπτό και ενώ οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης πανηγυρίζουν ο διαιτητής Ιωαννίδης αποβάλει από τον πάγκο τον Κέλλυ…………..
Από το λεπτό αυτό και μετά οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν κάποιες αλλαγές με αποτέλεσμα να πέσει λίγο ο ρυθμός του αγώνα.
Στο 87 δυνατό σουτ του Τζώρτζη η μπάλα άουτ.
Στο 88 και 90 ο Ivanov και  o Ιουλιάνοφ με σούτ προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του Γκιόκα χωρίς αποτέλεσμα.
Ο διαιτητής του αγώνα είχε πολύ καλή διαιτησία. Το ίδιο και οι βοηθοί του.
ΠΟΡΤΟΧΕΛΙΑΚΟΣ : Σαπουνάς, Μούκια, Σταματέλος, Ντάκος, Σλάβοφ, Χατζησταύρου (78ʼ Σταύρου), Ψύλλας, Ιουλιάνοφ, Ορλού (78ʼ Χριστόπουλος), Ιβάνοφ, Σπ.Ζαραφωνίτης (83ʼ Ι..Β.Ζαραφωνίτης).
ΕΝΩΣΗ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ :  Γκιόκας, Κωνσταντινίδης, Μπούρας, Κάντιας, Στάμος (83ʼ Λαμπρούσης), Δημητρουλόπουλος, Δερμιτζάκης, Στάικος, Τζώρτζης, Κούσης (70ʼ Μενίκου), Κέλλυ (65ʼ Cojocaru).